WwW.TiTRA.AL

The news comes first to us (multiple language)

Category: Maqedonia në NATO dhe BE

Osmani në vizitë pune në Hungari, Kroaci, Itali dhe Belgjikë

Zëvendëskryeministri i Qeverisë për çështje Evropiane, Bujar Osmani nesër, 27.05.2019 (e hënë), udhëton në vizitë pune në Republikën e Hungarisë. Gjatë vizitës në Republikën e Hungarisë, zëvendëskryeministri Osmani do të mbajë takim me Sabolç Takaç, Ministrin shtetëror për çështje evropiane në zyrën e Kryeministrit dhe përfaqësues i Republikës së Hungarisë në Bashkimin Evropian, poashtu do […]

Pendarovski-Sentop: Turqia së shpejti do ta ratifikojë protokollin për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO

Kryetari i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, sot pranoi kryetarin e Kuvendit të madh kombëtar të Republikës së Turqisë, Mustafa Sentop. Në takim u këmbyen mendime për marrëdhëniet bilaterale mes Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Republikës së Turqisë, ku u konstatua këto janë miqësore, me kontakte intensive të nivelit më të lartë, […]

Maqedonia e Veriut pret datën për nisjen e bisedimeve me BE-në

Maqedonia e Veriut pret vlerësim pozitiv nga raporti i progresit i Komisionit Evropian që pritet të publikohet më 29 maj, ndërsa në qershor shpreson edhe për marrjen e datës për fillimin e bisedimeve për anëtarësim në union. Nga Qeveria thonë se vendi ka arritur rezultate të pamohueshme në konsolidimin e institucioneve, sundimin e ligjeve dhe […]

“ShBA pritet që në qershor ta ratifikojë protokollin për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO”

Në intervistë për “Zërin e Amerikës”, senatori James Risch i cili kryeson me Komisionin e Senatit për Punë të Jashtme tha se “Senati pritet ta ratifikojë protokollin për hyrje të Maqedonisë së Veriut në NATO në qershor”. “Për rreth dy javë do të ketë diskutime për protokollin. Më pastaj duhet të shkojë në votim në […]

Zaev kërkoi nga biznesmenët në Mal të Zi që të investojnë në Maqedoninë e Veriut

Si përfundim të vizitës zyrtare në Malin e Zi, kryeministri Zoran Zaev dhe kryeministri malazez Dushko Markoviq mbajtën një konferencë shtypi për informimin e rezultateve të vizitës së delegacionit të qeverisë së Maqedonisë së Veriut në Podgoricë. Konferenca e shtypit pasoi pas një seance të përbashkët të dy qeverive, ku shkëmbyen informacione dhe mendime mbi […]

Sheqerinska: NATO rekomandon që ushtrinë ta mirëmbajnë agjencitë private

Ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Sheqerinska, në një intervistë për “Inbox7”, tha se ideja që agjencitë private t’i mirëmbajnë kazermat është rekomandim nga NATO. “Kjo është një ide që unë i jap mbështetje të plotë që nga momenti që hyra në Ministri. Të gjithë gjeneralët, dy shtabet e përgjithshme që kanë ekzistuar në këto dy vjet, […]

Page: Për Londrën është e rëndësishme që Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria të fillojnë bisedimet ne BE-në në qershor

Drejtori për Ballkanin Perëndimor në MPJ-në britanike në intervistë për “European Western Ballkan” tha se “përkushtimi i Britanisë së Madhe drejt Ballkanit Perëndimor është i përhershëm dhe do të vazhdojë edhe pasi të dalim nga BE”. Si dëshmi për këtë përkushtim, thotë Page, është plani për dyfishimin e njerëzve në ambasadat britanike në rajon, që […]

Plomp: Vendimi për bisedimet duhet të kalojë nëpër Kuvendet e vendeve anëtare të BE-së

Rekomandimi i Komisionit Evropian për datë për fillimin e bisedimeve që të jetë i miratuar duhet të kalojë në të gjithë Kuvendet e vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, ndërsa ndikim do të kenë edhe zgjedhjet evropiane të cilat fillojnë sot, deklaroi nga Delçeva ambasadori i Holandës në Maqedoni, Wouter Plomp. “Do kisha dashur t’ju tregoi, […]

Plomp: Vendimi për bisedimet duhet të kalojë nëpër Kuvendet e vendeve anëtare të BE-së

Rekomandimi i Komisionit Evropian për datë për fillimin e bisedimeve që të jetë i miratuar duhet të kalojë në të gjithë Kuvendet e vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, ndërsa ndikim do të kenë edhe zgjedhjet evropiane të cilat fillojnë sot, deklaroi nga Delçeva ambasadori i Holandës në Maqedoni, Wouter Plomp. “Do kisha dashur t’ju tregoi, […]

BE dhe ShBA-të përshëndetën miratimin e ligjeve reformuese në fushën e sigurisë

Delegacioni i Bashkimit Evropian dhe Ambasada e ShBA-ve në vend e përshëndetën miratimin e ligjeve reformuese në fushën e sigurisë që janë të rëndësishme për integrimit euro-atlantik të vendit. “E përshëndesim miratimin e ligjeve reformuese në fushën e inteligjencës dhe sigurisë në Kuvend. Dialogu konstruktiv rezultoi në progres në një nga fushat kryesore në sundimin […]

WwW.TiTRA.AL © 2019